Menu

زباله های خشک و تر

طلای کثیفبازيافت

بازیافت به آماده‌سازی مواد برای بهره بری دوباره گفته می‌شود. موادی که معمولاً بازیافت پذیر می‌باشند عبارتند از آهن آلات،قراضه آهن، پلاستیک، شیشه، کاغذ، مقوا، برخی مواد شیمیایی و آشغال که به کود کمپوست تبدیل می‌شود.

بازیافت از هرز رفتن منابع سودمند و سرمایه‌های ملی جلوگیری می‌کند و مصرف مواد خام و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. با این کار، تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش می‌یابد. بازیافت مهم‌ترین مفهوم و یافتار در مدیریت پسماند است.

سرچشمه مواد بازیافتی یا به عبارتی بازیافتنی‌ها، بیشتر، خانه‌ها و صنایع هستند. برای آسان‌تر کردن کار بازیافت معمولاً دو نوع جداسازی مواد صورت می‌گیرد که «تفکیک در مبدأ» و «تفکیک در مقصد» نام دارند. تفکیک در مبدأ در سطح شهر و خیابان‌ها و فروشگاه‌ها از طریق سبدها و سطل‌های جداسازی مواد انجام می‌شود ولی برای تفکیک در مقصد مکان ویژه‌ای به نام مرکز بازیافت مواد در نظر گرفته شده‌است. مرکز بازیافت مواد بازیافتی و غیرقابل بازیابی دسته‌بندی می‌شوند. بسیاری از فروشگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ مواد زاید مانند قوطی‌های کنسرو، بطری‌های شیشه‌ای و روزنامه‌های باطله را به منظور بازیافت از مشتری بازخرید می‌کنند.

شرکت‌کنندگان یا شاغلان در عملیات بازیافت به 7 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

■ جمع آورنده‌های معمولی: اینان آشناترین افراد در زمینه جمع آوری زباله هستند که شغلی آزاد و بدون مسئولیت دارند و با توجه به موقعیت سریعا اشیا ارزشمند نظیر باطری‌های سربی، کاغذ، پلاستیک و مواد صنعتی را جدا می‌کنند مانند بیکاره‌ها و معتادان که مایحتاج زندگی روزمره خویش را این گونه بدست می‌آورند.

■ جمع‌کنندگان در اماکن دفن زباله: این اشخاص در اماکن دفن بسیاری از کشورها دیده می‌شوند که معمولا مواد قابل فروش را جستجو و تصاحب می کنند وجه تشابه این دسته آن است که کل یا قسمتی از زندگی خود را بر اساس هزینه جمع آوری مواد زباله‌های مختلف تعیین می‌کنند.

■ جمع‌کنندگان فرصتی: گهگاه به جداسازی مواد زباله می‌پردازند و فقط بخشی از کار روزمره را به این امر اختصاص می‌دهند.

■ جمع‌کنندگان اصلی: زباله‌های انتخاب شده را از منازل و کارگاه جمع می‎‌کنند این افراد وسایل دست دوم مانند یخچال، آبگرم‌کن، باطری، لوله، سیم، کاغذ، شیشه و قوطی‌های خالی را جداسازی می‌کنند.

■ دلال‌های کالاهای بازیافتی: این گروه مرحله‌ی بعدی را تشکیل می‌دهند که کار اصلی آن‌ها با فلزات، کاغذ و پارچه است این افراد با استفاده از وسایل شخصی خود و گروه‌های داوطلب  مواد مورد نیاز را از منابع صنعتی به دست می‌آورند این دلال‌های کوچک معمولا به صورت محلی کار می‌کنند و مواد جمع آوری شده را در موقع مناسب برای فروش به یک دلال یا واسطه بزرگتر عرضه می‌کنند در برخی مواقع ممکن است این دلال‌ها عملیاتی روی مواد جمع‌آوری‌شده انجام دهند که این عملیات بسیار محدود است مثلا جداسازی آهن خشک از سایر آهن آلات.

■ دلال‌های تخصصی: این گروه فقط با یک نوع از مواد بازیافتی سروکار داشته و معمولا اطلاعات دقیقی در مورد خصوصیات و بازار این مواد دارند این نوع دلال‌ها که بطور مثال متخصص آهن‌آلات هستند اشتغال در مواد غیرآهنی را بیهوده می‌دانند ولی ممکن است مواد جمع‌آوری شده را به متخصصان بفروشند.

 موسسات خدماتی: این گونه موسسات همیشه داوطلبانه عمل بازیافت را انجام داده و معمولا برای جمع‌آوری وسایل قابل استفاده و قابل فروش از مردم دعوت عمومی به عمل آورد.

چگونه باید زباله را تفکیک کرد؟

در قدم اول برای بازیافت زباله‌ها باید مواد قابل تجزیه مثل پسمانده‌های آشپزخانه و مواد غذایی را از سایر زباله‌ها جدا کرده و سعی شود فقط این مواد را در کیسه زباله ریخته و به رفتگر تحویل داد. این مواد را به نوعی کود به نام کمپوست تبدیل می کنند و برای اصلاح خاک و جبران مواد غذایی از دست رفته از آن استفاده می کنند. در مرحله بعد باید مواد قابل بازیافت را از زباله ها جدا کنیم. شیشه، کاغذ، پلاستیک و انواع فلزات از بهترین مواد برای بازیافت هستند.

فایده تفکیک پسماند و بازیافت چیست؟

بازیافت زباله ها سه فایده مهم برای محیط زیست دارد. ما به کمک بازیافت زباله در مصرف منابع طبیعی صرفه جویی کرده ایم زیرا به جای استفاده از مواد خام برای تولید محصولات نو، از مواد بازیافتی استفاده می کنیم.

یکی دیگر از فواید بازیافت، صرفه جویی در مصرف انرژی است. البته برای بازیافت مواد زاید هم نیاز به مقداری انرژی است اما انرژی لازم برای بازیافت زباله خیلی کمتر از انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات جدید از مواد خام است. برای مثال ساختن آلومینیوم از آلومینیوم بازیافت شده ۹۰ درصد انرژی کمتر از ساختن آن از سنگ معدن نیاز دارد. سومین فایده بازیافت نیاز به فضای کمتر برای دفن زباله هاست.

فواید بازیافت بطری‌های شیشه‌ای چیست؟

شیشه معمولی را می توان تا دفعات بیشمار بازیافت کرد زیرا شیشه فرسوده نمی‌شود. هر بطری شیشه نوشابه را می‌توان تا 15 بار برای مصارف خوراکی بازیافت کرد.

قیمت تمام شده شیشه‌های بازیافتی با کیفیتی مشابه شیشه‌های نو بسیار کمتر از شیشه های نو است. شیشه های سبز و قهوه ای رنگ نوشابه جزء مواد قابل بازیافت هستند.بازیافت یک تن شیشه باعث صرفه جوئی در مصرف حدود یک تن مواد معدنی دیگر می شود ( 600 کیلوگرم ماسه، 190کیلوگرم سود سوزآور، 190کیلوگرم آهک و 60کیلوگرم فلدسپات).

منظور از پسماند تر و خشک چیست؟

برای تفکیک و ذخیره کاغذ های باطله از کجا باید کارتن پلاست تهیه کنم؟

برای تهیه کارتن پلاست مخصوص ذخیره کاغذ باطله، می‌توانید به ادارات بازیافت شهرداری منطقه خود مراجعه و دریافت کنید. آدرس ادارات بازیافت مناطق در منوی اطلاعات مفید موجود است و یا می‌توانید به 1888 و 137 نیز تماس بگیرید.

چه نوع پسماندهایی خطرناک هستند؟

زباله‌های خطرناک به مواد زاید جامدی اطلاق می شود که بالقوه خطرناک هستند و یا اینکه موجب خطر برای سلامتی انسان و سایر موجودات زنده به وجود می آورند. این مواد که به سادگی تجزیه پذیر نیست اگر در شرایط مساعد بیولوژیکی داشته باشند تکثیر می‌شوند و عوامل نامساعد دیگری را در محیط به وجود آورند. مواد زاید سمی و خطرناک، قابل احتراق، خورندگی و قابلیت انفجار دارند.

چند نوع پسماند داریم؟

انواع پسماندها با استفاده از دو طبقه بندی بررسی می‌شوند. طبقه بندی اول، شامل پسماندهای تر یا آلی یا ارگانیک یا فسادپذیر پسماندهای خشک یا غیرآلی یا غیرارگانیک یا غیرفسادپذیر و پسماندهای خطرناک و ویژه می‌شود. نوع دیگر طبقه بندی پسماندها نیز پسماندهای خانگی، پسماندهای بیمارستانی، پسماندهای تجاری، پسماندهای خطرناک پسماندهای صنعتی پسماندهای خاک و نخاله ساختمانی پسماندهای خیابانی، پسماندهای پارکها، فضای سبز و گورستانها را در بر می‌گیرد.

پسماندهای خانگی شامل پسماندهای عادی منازل، مواد اضافی باقیمانده در فرآیندهای آشپزی، تغذیه، پسماندهای فضای سبز، پسماندهای میوه و سبزیجات و ... می‌شود. به زباله های حاصل از فعالیت مراکز بهداشتی و درمانی،بیمارستانها، درمانگاهها، مطب های پزشکان و دندانپزشکان، آزمایشگاهها و ... زایدات بیمارستانی یا بهداشتی می‌گویند. پسماندهای تجاری نیز شامل مواد زاید ناشی از فعالیتهای صنوف مختلف تجاری و بازاری می شود. پسماندهای خطرناک شامل باطری، لامپ فلوروسنت و پسماندهای صنعتی شامل مواد زاید ناشی از فعالیت های صنایع و کارگاه‌های مختلف که در طی فرایند تولید ایجاد میشود اتلاق می‌گردد.

همچنین پسماندهای خاک و نخاله ساختمانی به مواد زاید حاصل از عملیات عمرانی و تخریب و نوسازی ساختمانها مانند آجر، شن، الوار، سنگ، بتن و ... اتلاق میگردد. برگ درختان، لجن آب‌روها و جوی‌های خیابانی، زایدات ناشی از هرس درختان خیابانی و ... پسماند‌های خیابانی و

پسماندهای پارکها، فضای سبز و گورستانها شامل پسماندهای باغبانی، زایدات ناشی از چمن زنی، هرس درختان، شاخ و برگ و ... می‌شود.

چرا کیسه‌های پلاستیکی برای محیط زیست ضرر دارند و به آن آسیب می‌رسانند؟

کیسه‌های نایلونی برای سالیان متمادی (حتی بیش از 500 سال) در خاک باقی مانده و تجزیه نمی شوند. همچنین کیسه های نایلونی سالانه باعث خفگی و مرگ هزاران لاک پشت دریایی می شوند.

پسماند یعنی چه؟

پسماند یا به اصطلاح عام زباله و آشغال، یعنی تمام مواد زاید حاصل از فعالیتهای انسان و حیوان که غیرقابل استفاده و بی مصرف باشد.

راههای کاهش پسماند در خانه:
اولين قدم در مديريت زباله هاي منزل، آنست که دورریزها را کم کنیم؛ از مواد و كالاها درست استفاده کنیم؛ راههای استفاده مجدد را یاد بگیریم و در نهایت زباله های منزل را تفکیک کنیم یعنی زباله های خشک مانند کاغذ، مقوا، پارچه، کاغذ، شیشه، پلاستیک، چوب و امثالهم را از زباله های تر مانند پسماند ميوه ها، سبزيجات و مواد غذايى و تفاله چاى و ... را در دو کیسه جداگانه مخصوص بریزیم