Menu

جزئیات مطلب

روش های درمان چاقى
ایجاد شده توسط : MYTEHRAN\bakhshizadeh-z در 1393/11/09 06:55:40 ب.ظ


در حال حاضر روش های مختلفی را برای رفع چاقی توصیه می کنند. ولی خودتان بر اساس مطالب زیر قضاوت کنید که کدام روش بهتر و برای سلامتی بدن بی ضرر است.
به هر عنوان و دلیل که شخص به چاقى مبتلا شود باید تحت درمان هاى ارائه شده از طرف افراد متخصص در زمینه ی تغذیه واقع شود. این روش ها عبارت است از:
1- رژیم غذایى و ورزش:
موثرترین روش براى کاهش وزن است که در پایان این مبحث مفصلاً درباره این بحث خواهد شد.
2- اصلاحات رفتارى
که به طور 100 درصد یکى از روش هاى موثر در لاغرى است. به عنوان مثال آهسته غذا خوردن  و جویدن کامل غذا باعث مى شود که مقدار کمترى غذا خورده شود. مثلاً افرادى که عادت به نوک زدن غذا دارند و یا اینکه تکه تکه غذا مى خورند و یا عادت به غذا خوردن در جلوى تلویزیون دارند افزایش وزن و چاقى در آنها عارض مى گردد.
 بهترین و موثرترین روش برای کاهش وزن ، اجرای توام رژیم لاغری متعادل و ورزش منظم است.
3- روان درمانى :
که این کار هم به صورت شخصى و هم به صورت گروهى انجام مى پذیرد. در این روش باید به بیمار آموزش دهیم که چگونه خود را با وزن مناسب تصورکند، به او اعتماد به نفس  بدهیم تا به کنترل وزن خود بپردازد و با کاهش وزن مناسب (به خصوص در افراد بسیار چاق) احساس رضایت در او ایجاد شود.
 
4- استفاده از داروها:
این روش شامل استفاده از داروهایى است که مى توانند منجر به لاغرى شوند. لازم به یادآورى است که کلاً داروهاى لاغرى  فقط تا زمانى موثرند که فرد آنها را مصرف مى کند و چون این داروها عوارض جانبى دارند نمى توان به مدت طولانى از آنها استفاده کرد. در نتیجه با قطع دارو وزن دوباره افزایش مى یابد.
داروهاى مورد استفاده در درمان چاقى به چند دسته تقسیم مى شوند:
الف- داروهایى که بر اشتها تاثیر مى گذارند و از طریق تاثیر بر سیستم مرکزى اعصاب باعث کاهش اشتها مى شوند .
ب- دسته دوم داروهاى افزایش دهنده سوخت و ساز بدن هستند.
ج- دسته سوم داروهاى مدر و ملین که از طریق افزایش دفع ادرار یا مدفوع باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش مواد مغذى مى شوند.
د-دسته چهارم دارو هاى جدیدى هستند که از طریق کاهش جذب چربى رژیم غذایى عمل مى کنند.
 داروهاى لاغرى فقط تا زمانى موثرند که فرد آنها را مصرف مى کند و چون این داروها عوارض جانبى دارند نمى توان به مدت طولانى از آنها استفاده کرد. در نتیجه با قطع دارو وزن دوباره افزایش مى یابد.
5- طب سوزنى :
از طریق کنترل مرکز اشتها عمل کرده و در مورد بیمارانى که به هیچ وجه اراده و کنترل غذایى ندارند، به شرطى که از رژیم هاى مخصوص متخصصین تغذیه استفاده کنند (نه از رژیم هاى پر پروتئین یا بسیار کم کالرى که خطرات بى شمارى را به دنبال دارد) مى تواند مورد استفاده قرار گیرد.
6- بستن آرواره:
در این روش با سیم پیچیدن آرواره ها باعث محدود کردن رژیم دریافتى مى شوند. این روش در افراد بسیار چاق صورت مى گیرد و بیمار غذا را به شکل مایعات و از طریق سرم یا لوله هاى موئین دریافت مى کند.
7- محدود کردن حجم معده :
در این روش با قطع یا برداشتن قسمت زیادی از معده (که امروزه از روش منگنه کردن استفاده مى شود) در حالى که سایر قسمت ها قابل استفاده باشد، حجم معده را کم مى کنند. امروزه روش دیگرى هم براى این کار صورت مى گیرد که عبارت است از فرستادن بادکنکى در معده که بدین وسیله حجم معده را کم مى کنند.
8- لیپوساکشن:
عبارت است از خارج کردن چربى ها. روش انجام کار به این ترتیب است که شکافى به اندازه 2-1 سانتى متر از طریق لوله اى که از بافت چربى به بیرون متصل است ایجاد مى کنند و از این طریق چربى ها را خارج مى کنند.
9- جراحى:
روش جراحى براى کاهش وزن توسط پزشکان فقط در مورد افراد بسیار چاق و در شرایط بسیار ویژه توصیه مى گردد زیرا 4-3 درصد احتمال آمبولى (لخته شدن خون در رگ ها) در نتیجه جراحى وجود دارد.
ما تنها روش اول کاهش وزن یعنى رژیم غذایى و ورزش را پیشنهاد مى کنیم. ولى در ابتدا یک مسئله بسیار مهم باید روشن شود و آن انواع مختلفى از رژیم هاى غذایى است که امروزه مُد شده و بسیارى از آنها خطرات بى شمارى را براى افرادى که از آنها پیروى مى کنند به دنبال دارند. در مطلب بعدی رژیم های لاغری غیر اصولی و رژیم متعادل را برای شما شرح می دهیم.
http://tandorosti.akairan.com/health/chagh1/20141012131326178.html

print
rating
  نظرات